Jak objawia się grzybica paznokci?
Do zakażeń grzybiczych usposabia źle dobrane, uciskające obuwie, spadek odporności i zaburzenia hormonalne, jak np. niedoczynność tarczycy. Początkowo grzybica może być trudna do rozpoznania, szczególnie, gdy zajęty jest tylko jeden paznokieć. Grzyb atakuje bezboleśnie, od wolnego końca lub od strony bocznych wałów paznokcia. Paznokieć grubieje, pojawiają się białe lub żółte plamy. Często występują popękania i pobrużdżenia. Następnie paznokieć staje się miękki i łamliwy, a brud i powietrze, które wnikają poprzez pęknięcia powodują jego ciemnienie. W końcu cały paznokieć może ulec rozpadowi lub całkowicie się oddzielić. Po utracie paznokcia palce stają się wrażliwe na ucisk. Nowy paznokieć często odrasta zniekształcony. Paznokcie dotknięte grzybicą są bardziej narażone na infekcje bakteryjne. Nie leczona grzybica paznokci utrzymuje się latami.
W jej leczeniu stosuje się miejscowo środki przeciwgrzybicze, które mogą być w formie lakieru do paznokci. Gdy zakażone jest, co najmniej kilka paznokci, stosuje się również leczenie doustne. Kuracja w może trwać parę miesięcy.
Zasada działania zabiegu
Specjalnie ustawione parametry lasera (zabieg Genesis) powodują działanie termiczne na strzępki grzyba. To zabija grzyby znajdujące się w płytce paznokciowej. Badania kliniczne wykazały wyleczenie u 85% pacjentów po 1-2 zabiegach (większy % po 2-3 zabiegach). Zabiegi wykonuje się w odstępie około 6 tygodni. Jeżeli u podstawy paznokcia pojawia się odrost bez objawów grzybicy, to nie jest konieczny kolejny zabieg. Zabieg stanowi świetną alternatywę dla leczenia lakierami przeciwgrzybicznymi i doustnego leczenia przeciwgrzybicznego. Leczenie jest proste i nie wpływa na organizm. Leczenie lakierami czy lekami doustnymi trwa parę miesięcy. Jest czasochłonne, a w wypadku leków doustnych obciąża organizm.
Przebieg zabiegu
Osoba wykonująca zabieg nie dotyka paznokci głowicą lasera, tylko przesuwa szybko głowicę na wysokości 1-2 cm nad paznokciami. Pacjent odczuwa przyjemne ciepło, porównywane z doznaniami w trakcie opalania.
Zalecenia pozabiegowe (po laserowym leczeniu grzybicy paznokci)
- Nakładać krem przeciwgrzybiczy dwa razy dziennie na paznokcie i całą stopę (aż do kostki) przez 3 miesiące począwszy od zabiegu laserowego. Grzyby znajdujące się w paznokciu powinny być natychmiast zabite zabiegiem laserowym, jednakże powinno się używać kremów przeciwgrzybicznych, aby zapobiec ponownemu zakażeniu.
- Należy wyrzucić wszystkie stare skarpetki i buty (zawierają grzyby). Buty można ewentualnie odkazić.
- Ponowne zarażenie jest możliwe jeżeli będą używane stare zakażone skarpetki i buty.
- Starać się, o ile to możliwie nosić buty z odkrytymi palcami.
- W przypadku nowych butów, należy raz w tygodniu używać zasypki przeciwgrzybicznej przez 2 miesiące od laseroterapii (aby zapobiec stworzeniu wilgotnego podłoża na którym rozwijają się grzyby).
- Codziennie zmieniać skarpety (idealne są skarpety ze specjalnych tkanin odprowadzających pot).
- Dokładnie wycierać stopy i nie używać wspólnie ręczników z innymi członkami rodziny, jako że grzyby są zakaźne.
- Krótko obcinać paznokcie. Paznokcie zajęte grzybica obcinać jako ostatnie.
- Sterylizować obcinacz do paznokci płynem przeciwgrzybiczym. Płyny przeciwbakteryjne i antyseptyczne nie zabijają grzybów.
- Lakier do paznokci może być aplikowany 24 godziny po zabiegu (wyrzucić wszystkie stare płyny do paznokci). Odlać trochę nowego lakieru do paznokci i użyć jednorazowych pędzelków. Lakierować paznokcie zajęte grzybicą jako ostatnie.
- Prosimy o usunięcie lakieru do paznokci przed następnym zabiegiem laserowym.
- Wrócić na ponowne leczenie po 6 tygodniach.
- Rezultaty leczenia na paznokciach stóp są zwykle zauważalne dopiero po 3 miesiącach, ze względu na powolny wzrost (pełny odrost płytki następuję w 12-18 miesięcy).
- Jeżeli u podstawy paznokcia pojawia się odrost bez objawów grzybicy, to nie jest konieczny kolejny zabieg.
- Rezultaty leczenia nie są gwarantowane i jest możliwy nawrót.
- Nie jest możliwe ustalenie czy leczenie danego pacjenta będzie zakończone sukcesem lub nie.
- Badania kliniczne firmy Cutera wykazały wyleczenie u 85% pacjentów po 1-2 zabiegach, jednakże wielu pacjentów potrzebuje 2-3 zabiegów, aby kompletnie pozbyć się grzybicy.
Dodatkowe informacje o grzybicy paznokci:
- Wilgoć i ciepło sprzyjają rozwojowi grzybów np. basen, prysznice.
- Trzy najczęściej występujące typy grzybów to:
- Trichophyton rubrum (70% wszystkich przypadków),
- Trichophyton mentagrophytes (20%),
- Epidermophyton floccosum (trzeci najczęściej występujący).
- Czynniki ryzyka: starszy wiek, płeć męska (grzybica występuje dwa razy częściej), cukrzyca (grzybica występuje trzy razy częściej), uraz paznokcia, nadmierna potliwość, problemy z krążeniem obwodowym, zła higiena, grzybica skóry stóp, niedobory immunologiczne.
- Objawy: zgrubiałe, łamliwe, kruche, nierówne paznokcie, o zmienionym kształcie, matowe, bez połysku, o ciemnym kolorze.
- Zwykle grzybica powoli rozwija się od wolnego brzegu paznokcia w kierunku jego macierzy.
- W leczeniu grzybicy używa się również specjalnych lakierów przeciwgrzybiczych, które stosuje się wiele miesięcy oraz doustnych leków przeciwgrzybiczych.
0 Comment