Czym jest depilacja?
Usuwanie włosów przez kobiety z miejsc widocznych – łydek, pod pachami – już jest szczęśliwie, prawie przyjętą kulturową normą. Rzadko można spotkać w mieście kobietę, która nie usuwa owłosienia z nóg czy spod pach. W dalszym ciągu jednak nie jest to norma dla kobiet spoza większych miast. Moda na ciało gładkie, bez włosów, się rozszerza i obejmuje w zasadzie już wszystkie owłosione okolice. Usuwamy włosy z całych nóg, okolic intymnych, rąk, pleców, barków. W związku z tym pojawiły się też nowe terminy takie jak depilacja brazylijska – usunięcie owłosienia z okolic intymnych z pozostawieniem wąskiego paseczka włosów nad wzgórkiem łonowym oraz depilacja hollywoodzka – całkowite usunięcie włosów z okolic intymnych. Nawet część mężczyzn, zwłaszcza tych młodszych, trenujących na siłowniach i uprawiających aktywnie sport, podąża za tym trendem i depiluje klatkę piersiową czy plecy. Nadal w porównaniu do kobiet należą jednak do mniejszości i rzadko usuwają owłosienie spod pach, co ze względów higienicznych byłoby najbardziej wskazane.
Sposobów na pozbycie się niechcianych włosów jest co najmniej kilka, każda metoda ma swoich zwolenników i przeciwników, zalety i wady. Postaram się omówić większość z tych metod tak aby ułatwić jeszcze nie wtajemniczonym podjęcie decyzji o sposobie pozbycia się owłosienia.
Golenie – podstawowa metoda depilacji
Najprostsza metoda jest oczywiście golenie – maszynkami jednorazowymi (często wykorzystywanymi wielokrotnie, czego nie polecam), lub maszynki wielokrotnego użytku albo golarki elektrycznej.
Podstawową zaletą tej metody są szybkość i bezbolesność. Niestety ma ona również sporo wad. Po pierwsze włosy odrastają bardzo szybko przeciągu 2-3 dni, co powoduje ze trzeba je bardzo często golić, a to z kolei powoduje podrażnienie skóry. Odrastające włoski są twarde i kłujące. Dodatkowo podczas golenia dochodzi do zacięć i skaleczeń, które mogą skutkować nadkażeniem bakteryjnym skóry. Dlatego tak zalecane są pianki i żele do golenia, które maja za zadanie zmiękczenie skóry i zmniejszenie prawdopodobieństwa zacięcia podczas golenia. Ważne jest tez aby stosowane ostrza były dezynfekowane i przede wszystkim ostre.
Golenie to metoda dla osób z cienkimi i jasnymi włoskami, z mało wrażliwą skórą.
Depilatory
Do dużych powierzchni ciała – np. nóg często są polecane depilatory elektryczne – za pomocą małych pęsetek usuwają włosy razem z cebulkami, dlatego efekt gładkiej skóry utrzymuje się dość długo – ok.2-3 tygodni. Ze względu na bolesność tej metody, urządzenia są wyposażane w chłodząca lub masująca końcówkę. Prawda jest jednak taka, że pierwsze kilka razy nie należą do przyjemności, z czasem jednak skóra i jej właściciel przyzwyczajają się do tego zabiegu i jest on dobrze znoszony. Najlepiej jednak schłodzić skórę przed zastosowaniem depilatora i tuz po. Metoda ta stosunkowo często powoduje wrastanie włosków, co z kolei wiąże się z powstawaniem w tym miejscu stanu zapalnego – przymieszkowego zapalenia skóry. Taki wrastający najczęściej skręcony włosek można delikatnie usuwać za pomocą sterylnej igiełki. Jednak często powtarzający się problem prowadzi do widocznych przebarwień i ranek na skórze i jest przeciwwskazaniem do stosowania tej metody depilacji.
Depilacja woskiem
Kolejnym częstym sposobem depilacji pozostaje nadal wosk, który wyrywa włoski razem z cebulkami. Włosy po depilacji woskiem odrastają dopiero po 3-4 tygodniach i przeważnie są cieńsze. Rozróżniamy dwa rodzaje wosków: wosk gorący i zimny. Zabieg depilacji gorącym woskiem wykonamy w każdym gabinecie kosmetycznym. Zasadą prawidłowego stosowania jest – nakładanie wosku zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, zrywanie jednak następuje pod włos. Zdarzają się po nim uczulenia, podrażnienia skóry, wrastające włoski. Wosk zimny natomiast można stosować w domu – jest bardzo łatwy w użyciu. Najczęściej sprzedawany jest w formie gotowych plastrów, które należy jedynie podgrzać w dłoniach.
Modne ostatnio okazało się określenie depilacji za pomocą pasty cukrowej. Jest to nic innego jak odmiana tradycyjnego woskowania tyle ze nie woskiem a w 100% naturalnego pochodzenia materiałem bez żadnych chemicznych środków i konserwantów. Głównym składnikiem pasty jest cukier, sok z cytryny oraz odpowiednia mieszanka ziół. Prawidłowo wykonana depilacja pastą cukrową najczęściej gwarantuje bardziej długotrwały efekt niż ten osiągany przy pomocy woskowania.
Depilacja pastą cukrową jest delikatniejsza od tradycyjnego woskowania, nie podrażnia tak skóry a przede wszystkim jest mniej bolesna, skuteczna jest nawet przy bardzo krótkich włosach.
Depilatory chemiczne
Nazwa depilatory chemiczne odnosi się do preparatów w kremie lub mleczku. Produkty te usuwają owłosienie tuż przy nasadzie skóry, w związku z tym efekt nie jest długotrwały. Stosowane są najczęściej przez osoby ze skora naczyniowa, wrażliwą.
Od jakiegoś czasu dostępny jest na rynku lek, na receptę, w formie kremu – do leczenia hirsutyzmu u kobiet (nieprawidłowego owłosienia typu męskiego u kobiet), do stosowania na twarzy. Preparat ten, zawierający eflornitynę, powoduje zmniejszenie porostu włosów, należy go nakładać cienką warstwą na czystą i suchą skórę w miejscach pokrytych nadmiernym owłosieniem dwa razy dziennie (zachowując co najmniej ośmiogodzinną przerwę).Poprawę można zauważyć w przeciągu ośmiu tygodni od rozpoczęcia leczenia. Lek można łączyć z innymi metodami depilacji.
Depilacja laserowa
Wzbudzająca najwięcej kontrowersji jest depilacja laserowa. Najmniej o niej znanych jest faktów, najwięcej jest związanych z nią mitów. Często tez mylone są pojęcia depilacji laserowej z metoda depilacji za pomocą IPL. IPL czyli Impulsowe Pulsujące Światło różni się od laserów tym, że wysyła rozproszoną wiązkę światła o szerokim spektrum długości fal a nie jak w przypadku lasera o jednej niezmiennej długości fali, która działa punktowo i się nie rozprasza. Dzięki temu można dostosować odpowiednią długość fali do konkretnych potrzeb klienta, korzystając z niesłychanie precyzyjnego komputera, który dopasowuje parametry do indywidualnych cech pacjenta. Jednak wykonanie prawidłowo i skutecznie zabiegu wymaga dużego doświadczenia i nowoczesnego sprzętu. Najczęściej jednak parametry nie są dobierane indywidualnie do pacjenta stad zwykle mniejsza skuteczność tej metody w porównaniu do zabiegów laserowych.
Do laserów przeznaczonych do depilacji należą lasery aleksandrytowe, diodowe i neodymowo-yagowe. Zabieg laserowy powinien być poprzedzony – przeprowadzonym dokładnym wywiadem z pacjentką, podpisana zgoda i wykonywany przez profesjonalnie przeszkolona kosmetyczkę, w gabinecie współpracującym z lekarzem dermatologiem lub przez lekarza.
Podczas tego rodzaju depilacji energia lasera działa bezpośrednio na barwnik włosa melaninę, która ma zdolność pochłaniania energii lasera. W mieszku włosowym dochodzi do reakcji termicznej, a co za tym idzie do jego trwałego zniszczenia. Jednak jedynie włosy będące w fazie wzrostu – tzw. anagenu maja wystarczającą ilość barwnika czyli melaniny, która pozwala na skuteczne ich usunięcie. Ale jednoczasowo tylko część włosów znajduje się w tej z trzech możliwych faz cyklu wzrostu włosa. Dlatego zabieg trzeba powtórzyć od 5 do 8 razy, aby zniszczyć 100% włosów. Odstępy pomiędzy zabiegami w zależności od okolicy ciała musza wynosi od 4-6 tygodni. Istnieje jednak kilka przeciwwskazaniami do depilacji laserowej i są to: przede wszystkim opalona skóra a także stosowanie leków fotouczulających – pochodnych witaminy A, niektórych antybiotyków. Nie wykonuje się także zabiegu na uszkodzonej skórze, u osób z padaczka, niewyrównana cukrzyca i kobiet w ciąży.
Depilacja laserowa jest jedyną metodą pozwalającą na trwałe pozbycie się owłosienia. Skuteczność tej metody określa się ok. 90%, pod warunkiem jednak że została wykonana cała seria zabiegów z prawidłowymi przerwami pomiędzy zabiegami. Do zabiegów nie nadają się włosy siwe, jasne i rude. Najlepiej odpowiadają na depilacje laserowa włosy ciemne.
Do zabiegu należy się odpowiednio przygotować – tzn. nie wyrywać włosów (wosk, depilator) przynajmniej 1 miesiąc przed zabiegiem, oraz w trakcie całej kuracji tzn. pomiędzy zabiegami, można je natomiast golić lub obcinać nożyczkami. Laser niszczy cebulki włosowe, dlatego wszystkie cebulki muszą być w skórze. Tylko wtedy zabieg będzie maksymalnie skuteczny.
Przed i po zabiegu nie należy się opalać ani na słońcu ani na solarium minimalnie 3-4 tygodnie. Osoby z jasną skórą i ciemnymi włosami są najlepszymi kandydatami do takich zabiegów.
0 Comment