Wypadanie włosów u mężczyzn to powszechny problem, który dotyka pacjentów niezależnie od wieku. Tylko doświadczony dermatolog lub trycholog może określić przyczynę tego stanu. Na podstawie wyników badań i danych uzyskanych za pomocą nowoczesnych technologii, przy wzięciu pod uwagę objawów zewnętrznych, specjalista wskazuje drogę leczenia, którego efektem jest powstrzymanie wypadania włosów.
Wypadanie włosów u mężczyzn najczęściej jest spowodowane przez męski hormon dihydrotestosteron (DHT), który ma wpływ na skórę głowy i na mieszki włosowe. DHT jest wytwarzany przez enzym 5-alfa reduktazy testosteronu, hormon odpowiedzialny za męskie cechy płciowe. Wrażliwe na negatywne działanie DHT mieszki włosowe znajdują się z przodu i na czubku głowy. Profesjonalna, medyczna analiza stanu włosów i skóry głowy uzupełniana badaniami laboratoryjnymi krwi, badaniem funkcji hormonalnej tarczycy, testosteronu i jego frakcji oraz badaniami w kierunku tocznia rumieniowatego, kiły i szeregu innych chorób pozwoli na zdiagnozowanie i obranie właściwej drogi i zapobieżeniu wypadaniu włosów.
Ile włosów wypada dziennie u mężczyzn?
Cykl życia włosa obejmuje trzy główne fazy – fazę wzrostu, fazę przejściową i fazę spoczynku. Pod koniec okresu spoczynku włos wypada, zwalniając miejsce dla nowego. Ile włosów wypada dziennie u mężczyzn? Dzienna utrata 50-100 włosów jest całkowicie normalna i nie powinna budzić niepokoju. Jeżeli jednak włosy wypadają w fazie wzrostu lub wypada ponad 100 włosów dziennie, istnieją poważne powody, aby podejrzewać początek łysienia.
Wypadanie włosów u mężczyzn – rodzaje i przyczyny
Niezależnie od przyczyny, charakteru i rodzaju łysienia mężczyźni są bardzo wrażliwi na przyspieszone wypadanie włosów. Rozróżnia się dwie podstawowe formy łysienia:
- łysienie ogniskowe,
- łysienie rozproszone.
Pierwsza objawia się w określonych obszarach skóry głowy, druga rozprzestrzenia się na całej jej powierzchni.
Jakie są przyczyny wypadania włosów u mężczyzn?
Najczęstszą odmianą będzie łysienie androgenowe. Uważa się, że ten rodzaj wypadania włosów jest związany z czynnikami genetycznymi, hormonami i wiekiem. Może pojawić się ono u mężczyzn w młodym wieku i powoli postępować lub uaktywnić się z większym nasileniem w wieku starszym. Przerzedzenia pojawiają się najpierw po bokach głowy, następnie w centralnej części, a w miarę postępu wypadania włosy pozostają tylko na skroniach i z tyłu głowy.
Do mniej powszechnych przyczyn łysienia typu męskiego należą także:
- Łysienie plackowate, czyli nagła utrata włosów związana z powstawaniem łysin o nieregularnym kształcie. Zwykle jest ona konsekwencją chorób autoimmunologicznych, w czasie których mieszki włosowe są omyłkowo atakowane przez własny układ odpornościowy.
- Zaburzenia hormonalne i niedobór niektórych składników odżywczych.
- Stres psychiczny lub fizyczny, taki jak operacja lub nagła utrata wagi.
- Infekcje grzybowe, a w szczególności grzybica skóry.
- Promieniowanie lub oparzenia.
- Przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza przy chemioterapii.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów u mężczyzn?
Wokół męskiego łysienia i zapobiegania wypadaniu włosów narosło wiele mitów i opowieści o cudownych kuracjach. Wymyślne specyfiki w najlepszym przypadku są bezużyteczne, a w najgorszym powodują nieodwracalne szkody. Dlatego bez względu na przyczynę wypadania włosów, aby wyeliminować, zminimalizować, zapobiec problemowi, należy skonsultować problem z lekarzem dermatologiem lub z trychologiem.
Zabiegi na wzmocnienie, regenerację i wzrost włosów hamują ich wypadanie, głęboko odżywiają i odbudowują cebulki włosowe oraz wszystkie komórki skóry głowy, pomagają utrzymać włosy.
Jak zatrzymać wypadanie włosów u mężczyzn?
Niezwykle skutecznym zabiegiem powstrzymującym łysienie jest mezoterapia. Jest to niechirurgiczna i małoinwazyjna metoda dermatologii estetycznej. Pomaga odbudować skórę głowy poprzez wstrzyknięcie koktajlu witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, kwasu hialuronowego i innych składników aktywnych bezpośrednio w skórę głowy. Metoda przynosi bardzo dobre rezultaty. Włosy otrzymują silny bodziec do wzrostu, co zatrzymuje proces ich wypadania.
Infuzja tlenowa skóry głowy to równie skuteczny co innowacyjny zabieg trychologiczny stosowany w procesie odmładzania włosów, redukcji ich wypadania i poprawy kondycji mieszka włosowego.
Obok wspomnianych sposobów, można również wymienić połączenie tych dwóch metod, czyli mezoterapii igłowej z infuzją tlenową, które daje szybkie, trwałe efekty i znacząco powstrzymuje łysienie pacjentów.
Podsumowanie
Coraz więcej mężczyzn w wieku nawet 25-35 lat boryka się z problemem wypadania włosów, które często prowadzi do częściowego lub całkowitego wyłysienia. W niektórych przypadkach przyczyną są predyspozycje genetyczne, w innych pewną rolę odgrywają czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, w tym niewłaściwa pielęgnacja, noszenie ciasnych czapek, niektóre choroby, brak równowagi hormonalnej czy stres. Wypadanie włosów staje się poważnym problemem dla wielu mężczyzn i niestety bardzo często szampon lub ampułki kupione w aptece, lub domowe metody raczej nie powstrzymają łysienia.
Nie powinno się zatem zwlekać z kontaktem z trychologiem lub lekarzem dermatologiem, gdyż im szybciej rozpocznie się kompleksowe leczenie, tym większe jest prawdopodobieństwo zatrzymania łysienia.