Czerniak jest chorobą nowotworową, która może się rozwinąć u każdego, niezależnie od płci i wieku. Jeśli schorzenie zostanie zdiagnozowane we wczesnym stadium, to można liczyć na całkowite wyleczenie. Bardzo ważne jest wobec tego udanie się do dermatologa w przypadku wystąpienia niepokojących zmian skórnych. Niepozorny pieprzyk może być czerniakiem, dlatego powinien obejrzeć go specjalista.
Jaka jest przyczyna czerniaka? Czym się on objawia?
Do rozwoju nowotworu złośliwego w postaci czerniaka przyczyniają się między innymi uwarunkowania genetyczne. Do czynników ryzyka zalicza się zmiany barwnikowe, jasną karnację, podatność na powstawanie piegów, niebieskie oczy, nadmierną ekspozycję na intensywne promieniowanie ultrafioletowe, skłonność do oparzeń słonecznych, immunosupresję.
Czerniak skóry objawy ma specyficzne. Zależą one przede wszystkim od stadium schorzenia. We wczesnym etapie pojawiają się płaskie zmiany skórne, niesymetryczne. Mają niejednolite wybarwienie, poszarpane brzegi. Jeśli na tym etapie nie dojdzie do zdiagnozowania choroby, to zacznie postępować i z czasem zmiany skórne staną się wypukłe.
Pojawią się także owrzodzenia i wydzielina z krwią. U niektórych pacjentów dochodzi także do powiększenia węzłów chłonnych w okolicy zmienionego chorobowo obszaru. Niepokój powinno wzbudzić to, że zmiana skórna ma ciemniejsze i jaśniejsze miejsca, nieprawidłowości dotyczą także grubości i powierzchni. W przypadku czerniaka znamię ma ponad 6 mm. Występuje również uczucie swędzenia. Najczęściej zmiany nowotworowe mają ciemne zabarwienie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że u niektórych osób występuje czerniak bezbarwnikowy. Można to poznać po tym, że zaczyna rozwijać się na skórze grudka o różowo-czerwonym zabarwieniu, która zwiększa swoją objętość.
Co warto wiedzieć na temat czerniaka? Na czym polega leczenie?
Wyróżnia się wiele rodzajów czerniaka. Najczęściej u pacjentów występuje czerniak szerzący się powierzchownie. Z kolei za najcięższą postać uznaje się czerniaka guzkowego. Diagnozuje się go głównie u seniorów. Za przyczynę jego powstawania uznaje się głównie długotrwałą ekspozycję skóry na działanie promieniowania słonecznego. Czerniak guzkowy występuje przede wszystkim na twarzy i na szyi. Nowotwór złośliwy może również rozwinąć się na dłoniach lub podeszwach stóp, dotyczy to czerniaka akralnego. Zdarzają się także przypadki czerniaka podpaznokciowego.
Bardzo często mówi się o czerniaku gałki ocznej, czyli nowotworowych zmianach na powiekach, spojówce, błonie naczyniowej. Czerniak gałki ocznej jest trudniejszy do wyleczenia niż czerniak skóry. U niektórych osób może rozwinąć się czerniak błon śluzowych w jamie ustnej, górnych drogach oddechowych, przełyku, sromie, okolicach narządów intymnych i odbytu.
Wiele osób zastanawia się, czy czerniak boli. Dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero w bardziej zaawansowanym stadium, gdy dochodzi do przerzutów. Każda niepokojąca zmiana powinna zostać zgłoszona dermatologowi lub onkologowi.
Do diagnozowania czerniaka służy m.in. dermatoskop. Wykorzystywana jest dermatoskopia cyfrowa i laserowa mikroskopia konfokalna. Przeprowadza się badanie histopatologiczne w celu potwierdzenia, czy zmiana skórna ma charakter nowotworu złośliwego. Pozytywne wyniki biopsji skłaniają do leczenia operacyjnego. Polega ono na dokładnym wycięciu znamienia. Jeśli stadium choroby jest zaawansowane, pacjent boryka się z rozsianym czerniakiem, to wdraża się immunoterapię i ukierunkowane leczenie molekularne. Może zostać zastosowana chemioterapia lekiem cytotoksycznym. Lekarz może zaproponować także inną metodę, jaką jest izolowana kończynowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii.
Czerniak a pieprzyk – po czym poznać różnice?
Pojawienie się pieprzyka na ciele jest czymś naturalnym. Może on występować pojedynczo na skórze lub w skupiskach. Ma zabarwienie brązowe lub nawet czarne.
Wyróżnia się wiele rodzajów znamion. Niektóre są nabyte, inne wrodzone. Pieprzyki mają regularne kształty, wyraźnie oddzielają się od skóry i cechują się równomiernym wybarwieniem. Zwykły pieprzyk będzie okrągły, z kolei czerniak ma asymetryczne wymiary. Jego brzegi są nieregularne, najczęściej postrzępione. Jeśli zmiana skórna będzie miała niejednolity kolor, to należy udać się do dermatologa, bo najprawdopodobniej wskazuje to na zmianę nowotworową. Konieczne jest jej zbadanie.
Czerniaka można poznać także po tym, że bardzo szybko się powiększa i rozprzestrzenia. Oczywiście pieprzyki także z czasem mogą zwiększać swoje wymiary. Następuje to jednak bardzo powoli, na przestrzeni wielu lat.
Czerniak różni się od pieprzyka również nierówną i chropowatą powierzchnią. W przypadku zmian niemających charakteru złośliwego nie wystąpi świąd, krwawienie, owrzodzenie. W celu odróżnienia pieprzyka od czerniaka przeprowadza się badanie dermatoskopowe. Służy ono do oceniania kształtu zmiany, jej symetrii i zabarwienia. Jeśli ktoś chce całkowicie wykluczyć obecność komórek rakowych w podejrzanej zmianie skórnej, to należy wykonać badanie histopatologiczne.
Źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/czerniak-objawy-raka-skory/