Każdy z nas ma ciele jakieś znamiona. Część z nich towarzyszy nam od urodzenia, inne pojawiają się z wiekiem. Niektóre z nich to niegroźne zmiany, które nie przeszkadzają w codziennym życiu, dlatego często nie zwracamy na nie uwagi. Warto jednak wiedzieć, że tylko regularna kontrola znamion pozwoli ustrzec się przed nowotworami skóry. Zwłaszcza, że wczesne rozpoznanie czerniaka daje aż 97% szans na całkowite wyleczenie.
Na czym polega dermatoskopia?
O tym jaki charakter ma znamię możemy przekonać się podczas badania dermatoskopem. Urządzenie pozwala na obejrzenie zmian w ponad 10-krotnym powiększeniu. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Pozwala ocenić w spolaryzowanym świetle zmianę skórną i zakwalifikować ją jako łagodną lub podejrzaną.
Zmiany łagodne nie wymagają interwencji, a jedynie regularnej obserwacji. Te, które budzą podejrzenia najczęściej są wycinane i podlegają weryfikacji w badaniu histopatologicznym.
Badanie dermatoskopem trwa około 20 minut. Powinniśmy wykonywać je regularnie, raz w roku. Dlaczego? Dlatego, że znamiona mogą zmienić swój charakter.
Warto wiedzieć, że badanie znamion można wykonać samemu, w domu. Nie jest to trudne, ale wymaga systematyczności. Trzeba zwracać uwagę na charakterystyczne cechy znamion, które mogą świadczyć o tym, że noszą one znamiona czerniaka. Badanie wykonuje się według kryteriów ABCDE:
A – asymetria – znamię „wylewające” się na jedną stronę
B – brzegi – poszarpane i nierównomierne, posiadające zgrubienia
C – czerwony lub czarny niejednolity kolor
D – duży rozmiar, powyżej 0,5 cm
E – ewolucja czyli widoczne zmiany zachodzące w znamieniu
Źródło: zwrotnikraka.pl
Jeśli w trakcie samobadania zauważysz coś niepokojącego powinieneś jak najszybciej udać się do specjalisty.
W High-Med badanie dermatoskopem wykonuje dr Jacek Skoczylas – chirurg onkolog, specjalizujący się w profilaktyce i diagnozowaniu nowotworów skóry.
Serdecznie zapraszamy na konsultacje: 22 865 71 50, gabinet@high-med.pl
0 Comment