Depilacja laserowa to proces redukcji zbędnego owłosienia za pomocą wiązki lasera, która zamieniana jest na energię termiczną i niszczy cebulkę włosa wraz z korzeniem. Skuteczność depilacji laserowej uwarunkowana jest odpowiednim dostosowaniem mocy i czasu trwania impulsu laserowego do typu skóry i rodzaju włosa. Niemniej istotne jest regularne powtarzanie zabiegu. Najlepsze efekty przynosi on w przypadku czarnych włosków, ponieważ wiązka lasera pochłaniania jest przez ciemny barwnik. Depilacja laserowa jest współcześnie uznawana za najskuteczniejszą metodę usuwania niechcianego owłosienia.
Skuteczność depilacji laserowej potwierdzona klinicznie
Testy medyczne dowodzą, że za pomocą depilacji laserowej można usuwać włoski ze wszystkich części ciała. Skuteczność depilacji laserowej została potwierdzona w badaniach klinicznych na 90%. Po wykonaniu wszystkich cykli zabiegu na skórze mogą pozostać jedynie słabe i cienkie włoski. Należy mieć jednak świadomość, że skuteczność depilacji laserowej nie jest jednakowa dla wszystkich pacjentów. Zależy ona od wielu czynników, które rozpatrywane są przez lekarza prowadzającego na wstępnych konsultacjach. Zabieg depilacji laserowej będzie mniej skuteczny w przypadku ciemnej karnacji skóry lub usuwania jasnych włosków z niewielką ilością barwnika. Czemu jest to tak ważne? Związane jest to ze zjawiskiem powinowactwa do melaniny. Wiązka lasera zatrzymywana jest przez melaninę w mieszku włosowym. Energia świetlna zostaje następnie zamieniona w energię termiczną i w wyniku fototermolizy selektywnej dochodzi do uwęglenia komórek macierzystych włosa. Im mniej melaniny, tym mniejsza skuteczność zabiegu. Słabsze efekty zabiegu, zwłaszcza na skórze twarzy, mogą być również związane z zaburzeniami hormonalnymi.
Co wpływa na skuteczność depilacji laserowej?
Na skuteczność depilacji laserowej wpływa przede wszystkim systematyczne powtarzanie zabiegów w odstępie 4-6 tygodni. Jest to związane z faktem, że wiązka lasera niszczy tylko włoski, znajdujące się w fazie wzrostu. Tylko takie włoski połączone są z brodawką włosową, co umożliwia przekazanie energii termicznej do macierzy włosa i zniszczenie jego cebulki. Włoski w fazie spoczynku i wypadania tracą połączenie z brodawką, więc przekazanie energii jest niemożliwe. Z tego powodu zabieg depilacji laserowej składa się z kilku cykli. Najczęściej powtarza się go co miesiąc w przeciągu pół roku. Ostateczna liczba zabiegów uzależniona jest od struktury włosa, czyli jego koloru oraz grubości. Warto także mieć na uwadze, że istotą zabiegu jest oddziaływanie na cebulkę włosa, więc jeśli jej nie ma, to zabieg nie zakończy się powodzeniem. Właśnie dlatego na około sześć tygodni przed zabiegiem należy zaprzestać wyrywania włosków – bez przeszkód można je golić, jednak wyrywanie pęsetą, woskiem lub depilatorem spowoduje nieskuteczność zabiegu. Dzień przed depilacją warto dokładnie ogolić miejsce, poddawane zabiegowi, ponieważ wówczas włoski będą znajdować się w fazie wzrostu, a ich trzon będzie ściśle tkwić w mieszku włosowym.
Depilacja laserowa jest w pełni bezpieczna dla organizmu i nie powoduje poparzeń skóry ani naruszenia delikatnego naskórka. Pamiętajmy, że gwarancją bezpieczeństwa i skuteczności jest odpowiedni sprzęt, czyli laser posiadający stosowne certyfikaty. Warto zwrócić uwagę na urządzenia z aktywnym systemem chłodzącym, który pozwala na zmniejszenie nieprzyjemnych odczuć do minimum.
0 Comment