Zimowa pogoda sprzyja wszelkiego rodzaju urazom i kontuzjom. Czasami chwilowa nieuwaga lub utrata kontroli nad swoim ciałem na stoku narciarskim bądź lodowisku często kończy się bolesnym upadkiem. Nierówne nawierzchnie, oblodzone chodniki – każdego dnia mogą być przyczyną tego, że staniemy się ofiarą nieszczęśliwego wypadku.
Zimowe kontuzje
Najczęstszymi zimowymi kontuzjami są stłuczenia tkanek miękkich, skręcenia stawów oraz złamania kości.
Stłuczenie spowodowane upadkiem to uraz, który może się przydarzyć każdemu z nas. Przy stłuczeniu tkanki miękkie ulegają zgnieceniu, naciągnięciu a temu towarzyszy obrzęk, ból i często wylew krwi czyli popularny siniak. Stłuczone miejsce należy schładzać oraz wskazane jest obklejenie stłuczonego miejsca plastrami Kinesiology Taping. To zabieg wykonywany przez fizjoterapeutę.
Leczenie stłuczeń
Plastry Kinesjologie Taping mają na celu:
- zmniejszenie patologicznego napięcia, przez co likwidują uczucie bólu
- wspierają funkcjonowanie stawów
- rozluźniają tkanki miękkie
- poprawiają mikrokrążenie
- aktywują system limfatyczny (zmniejszając obrzęki).
Ta nowoczesna metoda znajduje również zastosowanie przy innej zimowej kontuzji jakim jest skręceniu stawu skokowo lub kolanowego.
W okresie rekonwalescencji dobrze jest również skorzystać z masaży rozluźniających spięte mięśnie co wesprze proces samo gojenia oraz poprawi nasz nastrój. Czasami pozornie wyglądający uraz może nam przynieść kilkotygodniowe dolegliwości. Dobrym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem ortopedą oraz wykonanie zalecanych badań np. RTG,USG uszkodzonego stawu.
Częstymi urazami są również zwichnięcia. Zwichnięcie i stłuczenie są do siebie podobne, w przypadku zwichnięcia jednak ból jest dużo większy. Zwichnięcie wiąże się zazwyczaj z długotrwałym leczeniem. Czasem konieczne jest wręcz unieruchomienie kończyny w gipsie.
Kinesiology Tapig stwarza organizmowi warunki do szybszej regeneracji uszkodzonych tkanek, zwiększy przestrzeń między skórą a mięśniami co spowoduje zmniejszenie obrzęku.
Kinesiology Taping stanowi idealne uzupełnienie procesu rekonwalescencji.
Zasady PRICE
Niezależnie od rodzaju zimowej kontuzji warto zapamiętać kilka prostych zasad tzw. PRICE
P (protection) – zabezpieczenie uszkodzonego miejsca lub stawu tj. usztywnienie unieruchomienie
R (rest) – odpoczynek
I (ice) – schładzanie uszkodzonych tkanek co najmniej kilka razy dziennie przez 3 dni
C (compression) – ucisk np. zastosowanie bandaża elastycznego
E (elevation) – uniesienie uszkodzonej kończyny.
Zapraszamy do Przychodni HIGH-MED, gdzie wyspecjalizowana kadra lekarzy radiologów i fizjoterapeutów jest wstanie zadbać o Państwa zdrowie i pomóc w powrocie do całkowitej sprawności po zimowych kontuzjach stosując masaże rozluźniające, zabiegi manualne i plastry Kinezjologie Taping.
0 Comment