Trądzik zwykle kojarzy nam się z wiekiem młodzieńczym. Uporczywe wypryski u nastolatków wynikają z tzw. burzy hormonów i są stosunkowo naturalnym zjawiskiem, które samoistnie mija po pewnym czasie. Niestety współcześnie coraz częściej to dorośli borykają się z trądzikiem. Leczenie trądziku u dorosłych jest możliwe i całkowicie skuteczne, chociaż w niektórych przypadkach nie należy do najłatwiejszych zadań. Jakie są właściwie przyczyny trądziku u osób dorosłych?
Skąd się bierze trądzik u dorosłych?
Trądzik coraz częściej pojawia się u dorosłych, głównie kobiet. Co ciekawe, często borykają się z nim nawet osoby, które w okresie młodzieńczym nie doświadczyły trądziku lub przebiegał u nich w stopniu łagodnym.
O ile u nastolatków trądzik wynika głównie z zaburzeń hormonalnych, o tyle u dorosłych przyczyn może być bardzo wiele. Stąd też niekiedy mogą pojawiać się pewne trudności w prawidłowym rozpoznaniu i zidentyfikowaniu czynnika lub czynników wywołujących zmiany skórne. Często przyczyny są też złożone.
Bardzo często przyczyną jest stres, który nasila produkcję łoju oraz wpływa na wydzielanie neuromediatorów pozapalnych. Do tego doliczyć należy nieprawidłową dietę, składającą się z produktów o wysokim indeksie glikemicznym i wysoko przetworzonych, a także fast foodów. Co więcej, do tego doliczyć należy nadprodukcję gęstej wydzieliny gruczołów łojowych, która z trudem wydostaje się na powierzchnię skóry lub zostaje całkowicie zamknięta w ujściach przewodów łojowych, tworząc zaskórniki. To idealne warunki do rozwoju bakterii beztlenowych oraz innych drobnoustrojów, które z kolei przyczyniają się do powstawania stanu zapalnego. To wszystko ujawnia się na skórze w postaci krostek, grudek, guzków i ropnych nacieków. Do przyczyn trądziku u dorosłych można dodać również nadwrażliwość organizmu na niektóre pokarmy lub stosowane kosmetyki.
Należy też wziąć pod uwagę fakt, że specyfika trądziku u dorosłych jest nieco inna niż u osób młodych, dlatego też wymaga zastosowania zupełnie innych metod leczenia. U dorosłych zmiany skórne mają charakter trwale utrzymujących się zmian zapalnych. Co ciekawe, często skóra jest sucha. Wypryski najczęściej pojawiają się w dolnej części twarzy, czyli na żuchwie, brodzie, w okolicy ust, na szyi.
0 Comment