Trądzik na plecach – jak sobie z nim poradzić? Czy można bagatelizować tę dolegliwość? W poniższym artykule przybliżymy temat problemu, na który narzekają nie tylko nastolatkowie. Zapraszamy do lektury!
Skąd się bierze trądzik, nie tylko na plecach?
Etiologia powstawania trądziku jest — niezależnie od miejsca jego występowania — praktycznie taka sama. Najczęściej pojawia się on u osób młodych, u których (w fazie dojrzewania) gospodarka hormonalna podlega ciągłym wahaniom. Nikogo nie dziwią wykwity na policzkach, brodzie i czole, dlatego występowanie ich na plecach jest dla wielu osób sporym zaskoczeniem. Przyczyn powstawania trądziku jest wiele. Należą do nich:
- wspomniane zaburzenia hormonalne,
- nieodpowiednia dieta,
- nadmierny stres,
- niewłaściwa pielęgnacja skóry.
Skąd się biorą zmiany trądzikowe na plecach?
Plecy to dość specyficzna część naszego ciała. Choć trądzik na plecach może być spowodowany wieloma czynnikami, to często do jego powstawania doprowadza… określony strój. Noszenie odzieży, która nie zapewnia optymalnej wentylacji lub plecaków sprawia, że skóra na plecach ulega przepoceniu.
Powodem powstawania trądziku na plecach może być też płeć. Okazuje się, że zmiany te występują zwykle u mężczyzn. Z kolei panie borykają się na ogół z wypryskami na dekolcie i w okolicy ramion.
Czasami pryszcze na plecach mogą być spowodowane nadmierną potliwością, a także leczeniem hormonalnym. Coraz częściej mają one też charakter alergiczny. Mówiąc wprost — trudno ustalić jednoznaczną i najbardziej prawdopodobną przyczynę powstawania tychże zmian.
Czym wyróżnia się trądzik na plecach?
Cechą odróżniającą trądzik na plecach od analogicznych zmian w innych częściach ciała jest jego usytuowanie. Najczęściej są to zmiany znajdujące się głęboko pod skórą i mające postać cyst. Często ich pojawianiu się towarzyszy miejscowy ból, a także intensywne zaczerwienienie. Wewnątrz zmiany znajduje się często ropna treść, której mechaniczne usunięcie daje (przynajmniej na jakiś czas) pewną ulgę. “Wyciśnięcie” takiej zmiany jest dosyć łatwe, ale prawie zawsze pozostawia po sobie szpecącą bliznę. Na szczęście pojawienie się cyst nie oznacza, że od razu musimy iść z nimi do lekarza. Jak zatem pozbyć się ich w najmniej inwazyjny sposób?
Leczenie trądziku na plecach — co zrobić?
Krosty na plecach można usunąć na trzy różne sposoby: metodą domową, za pomocą dedykowanych preparatów, a także lecząc się u dermatologa.
Leczenie domowe — o czym warto pamiętać?
Domowe metody leczenia trądziku na plecach sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy zmiany, o których mowa pojawiają się punktowo i nie tworzą większych wysypisk. Jedną z nich jest użycie kwasu acetylosalicylowego, który można nabyć lub przygotować samodzielnie poprzez rozpuszczenie kilku tabletek aspiryny w letniej szklance wody. Pomóc mogą też częstsze kąpiele, a także noszenie bardziej przewiewnych strojów.
W domu możemy również przygotować wywary z ziół, takich jak:
- rumianek,
- szałwia,
- fiołek trójbarwny.
Po przygotowaniu naparu należy wykonać nim okład bezpośrednio na zmienione zapalnie miejsce. Regularne powtarzanie tej czynności powinno przynieść nam ulgę.
Jak leczyć trądzik dedykowanymi preparatami?
Trądzik można również leczyć za pomocą preparatów dostępnych w aptece. Polecamy tu zwłaszcza maść ichtiolową lub cynkową, która wykazuje właściwości przeciwzapalne i osuszające skórę. Z wypryskami można również walczyć, stosując wodę borową. Jest to preparat o silnych właściwościach odkażających, który nanosi się wacikiem na zmienioną chorobowo skórę. Woda borowa jest też bardzo często wykorzystywana w leczeniu trądziku innych obszarów skóry, a zwłaszcza twarzy.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Ewoluujące zmiany trądzikowe mogą z biegiem czasu stać się bardzo uciążliwe. Jeśli mają one postać obszarowych zmian, których nie da się usunąć za pomocą tradycyjnych, punktowych metod, konieczne będzie skorzystanie z pomocy takich specjalistów jak dermatolog. Specjalista w trakcie leczenia:
- ustali najbardziej prawdopodobne przyczyny powstawania trądziku,
- zastosuje kombinację dopasowanych preparatów oczyszczających i dezynfekujących,
- wdroży antybiotyk,
- przedstawi zalecenia dotyczące dalszego leczenia.
W niektórych przypadkach do leczenia farmakologicznego może zostać również włączony endokrynolog lub inni specjaliści, którzy mogliby pomóc w ustaleniu dokładnych przyczyn wystąpienia zmian skórnych.
Leczenie dermatologiczne zmian trądzikowych — na czym polega?
Wielu specjalistów dermatologii stosuje zaawansowane metody leczenia wykorzystujące laseroterapię (np. laser o długości fali 589 nm i 1319 nm) lub polegające na połączeniu ze sobą preparatów dezynfekujących i osuszających skórę. Niektóre z nich mają postać gęstych zawiesin, które przygotowane są bezpośrednio w aptece na zlecenie lekarza. Zazwyczaj leczenie polega na stosowaniu preparatów farmakologicznych na dzień i na noc. Bardzo ważna jest tu regularność, gdyż pierwsze efekty możemy zauważyć dopiero po kilku tygodniach.
Pomocniczo lekarz może zalecić pacjentowi unikanie:
- intensywnego światła słonecznego,
- ostrych, obciążających wątrobę potraw,
- niektórych soków owocowych (zwłaszcza z cytrusów),
- niektórych przypraw.
W leczeniu trądziku bardzo ważne jest też picie dużej ilości czystej i niegazowanej wody.
O czym pamiętać, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zmian trądzikowych na plecach?
Po pierwsze, trzeba dbać o zdrowie skóry. Dlatego warto stosować preparaty zapobiegawcze w postaci kremów i balsamów, które zapewniają skórze optymalne nawilżenie i ochronią przed działaniem promieniowania UV. Po drugie, warto zacząć nosić lekkie, przewiewne ubrania, które zapewnią odpowiednią wentylację i zapobiegną przepoceniu się skóry. Wreszcie, nie można zapominać o tak ważnych rzeczach, jak np. odpowiednia higiena, różnorodna dieta, unikanie używek (zwłaszcza alkoholu) i ostrych potraw (tudzież przypraw).
Wdrożenie działań zapobiegawczych pozwoli zredukować nawet o kilkadziesiąt procent ryzyko wystąpienia zmian trądzikowych na plecach. Osobom, które cierpią na tę dolegliwość, polecamy profesjonalne konsultacje dermatologiczne w naszej przychodni.