Kosmetyczne zabiegi kwasami na twarz polegają na zastosowaniu substancji złuszczających o stosunkowo niskim odczynie pH bezpośrednio na cerę. W gabinetach kosmetologicznych — w tym u nas — stosuje się różne kwasy, które każdorazowo dobieramy do konkretnego rodzaju skóry. Co warto o nich wiedzieć? Czym różnią się one od siebie?
Kwasy złuszczające — kilka słów wstępu
Słowem wstępu, zanim przejdziemy do dokładnej charakterystyki poszczególnych kwasów kosmetycznych, chcielibyśmy opowiedzieć o nich w sposób dość ogólny. Otóż kwasy, o których mowa to inaczej AHA, BHA i PHA. Mianem tym określa się substancje, które biorą udział w reakcjach chemicznych oczyszczających i regenerujących skórę. Działają one jak peeling, z tą jednak różnicą, że zrogowaciała warstwa naskórka jest rozpuszczana za pomocą związków chemicznych o niskim (kwaśnym) pH.
Przytoczone skróty oznaczają:
- AHA — alfahydroksykwasy,
- BHA — betahydroksykwasy,
- PHA — polihydroksykwasy.
Rolą tych związków chemicznych jest kompleksowe pobudzenie procesów regeneracyjnych w skórze, dzięki którym wygląda ona zdrowiej i jest bardziej podatna na działanie substancji aktywnych wchodzących w skład kosmetyków do cery.
Charakterystyka kwasów wykorzystywanych do peelingu chemicznego
Każda z tych odmian kwasów ma określone znaczenie. Gdy wykonywany jest zabieg na twarz, kwasy delikatnie rozpuszczają warstwę naskórka, ale — co trzeba podkreślić — nie można ich stosować w sposób przypadkowy. Dlaczego?
Kwasy AHA
Alfahydroksykwasy to związki chemiczne występujące głównie w owocach (kwasy owocowe). Ich działanie ogranicza się wyłącznie do warstwy rogowej. Związki te wyróżniają się łagodnym sposobem działania, dzięki czemu mogą być stosowane na każdy rodzaj skóry.
Kwasy BHA
Do tej grupy związków chemicznych zaliczamy np. kwas salicylowy. Może on działać w głębszych warstwach skóry, gdyż wykazuje zdolność do rozpuszczania się w tłuszczach, w związku z czym może przenikać przez warstwę łojową. Kwasy BHA działają antyseptycznie i przeciwzapalnie, wspierając jednocześnie procesy odpowiedzialne za oczyszczenie cery i ograniczenie wydzielania sebum.
Kwasy PHA
Polihydroksykwasy wyróżniają się zdolnością wiązania wody w naskórku. Co więcej, mają one właściwości antyoksydacyjne, a także wspomagają syntezę kolagenu oraz elastyny. Używa się ich przede wszystkim podczas zabiegów stosowanych na cerę naczyniową. Do tej grupy zalicza się m.in. kwas laktobionowy.
Jakie kwasy stosuje się w odniesieniu do konkretnych rodzajów skóry?
W zabiegach na skórę dojrzałą stosuje się przede wszystkim preparaty, które zawierają w swoim składzie kwas glikolowy oraz ferulowy. Obydwa związki chemiczne skutecznie odmładzają skórę, pobudzając ją do intensywniejszego wytwarzania kwasu hialuronowego oraz kolagenu, a także wykazując silne działanie antyoksydacyjne (kwas ferulowy)
Na skórę tłustą najlepiej stosować kwas mlekowy, salicylowy lub migdałowy. Pierwszy z nich wzmacnia barierę hydrolipidową, a pozostałe wykazują silne właściwości złuszczające oraz antyseptyczne. U osób z przetłuszczoną skórą poleca się również stosowanie kwasu glikolowego, który sprawdza się też na cerze trądzikowej.
Skórę wrażliwą, alergiczną oraz naczyniową warto pielęgnować za pomocą kwasu laktobionowego, który działa nawilżająco i przeciwzapalnie, a także poprawia koloryt skóry i ogranicza powstawanie rumienia. Działanie tego kwasu jest bardzo delikatne, w związku z czym nie wywołuje on podrażnień i pieczenia skóry.
U osób, których skóra posiada różne przebarwienia, zalecane są kwasy azelainowy oraz traneksamowy, który, nawiasem mówiąc, jest syntetycznym aminokwasem, bardzo skutecznym w działaniu. Wpływa on m.in. na ograniczenie wytwarzania melaniny. Kwas traneksamowy jest bardzo łagodny w działaniu, dlatego sprawdza się w przypadku skóry wrażliwej. Z kolei kwas azelainowy działa nie tylko w sposób rozjaśniający, ale też antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i antyseptycznie. W walce z przebarwieniami stosuje się też popularny kwas askorbinowy, który jest znanym antyoksydantem.
Dlaczego warto stosować kwasy złuszczające?
Działanie kwasów złuszczających nie ogranicza się wyłącznie do usuwania martwego naskórka. Dzięki nim można też ujednolicić koloryt skóry, oczyścić ją, usunąć z niej patogeny odpowiedzialne za podrażnienia i stany zapalne, a także ujędrnić cerę. Kwasy mogą również niwelować drobne zmarszczki, ograniczać wydzielanie sebum, a także stymulować tkankę skórną do intensywniejszego wydzielania kolagenu i elastyny. W konsekwencji — dzięki kwasom złuszczającym — skóra staje się młodsza, piękniejsza i bardziej rozjaśniona.
Jak stosować kwasy złuszczające na twarz?
Stosując zabiegi kwasami na twarz, efekty można zauważyć już po kilku zabiegach. Preparaty używane do pielęgnacji dzielimy na te, które stosowane są w terapii domowej, a także te, z których korzysta wyłącznie kosmetolog. W pielęgnacji domowej sposób aplikacji kwasu jest dokładnie opisany w ulotce. Specjaliści podkreślają, że najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów o jak najmniejszych stężeniach, aby wykluczyć ewentualność wystąpienia podrażnień i innych zmian skórnych.
Preparaty stosowane klinicznie (w gabinetach kosmetologicznych) wykazują znacznie intensywniejsze działanie, dlatego efekty ich stosowania pojawiają się szybciej. Doświadczony kosmetolog szybciej dobierze też odpowiednie stężenie kwasu, tak, aby działanie nakładanego preparatu było optymalne.
Stosowanie kwasów złuszczających wymaga regularności i… cierpliwości. Zaleca się również, aby po zastosowaniu kwasu w ramach zabiegu peelingu chemicznego, użyć maseczki wyciszającej, która podwyższy pH skóry do naturalnego poziomu.
Kiedy nie stosować peelingu chemicznego?
Zabieg złuszczania cery kwasami nie powinien być wykonywany u osób, które cierpią na zakażenia skóry (o dowolnej etiologii), a także są poddane antybiotykoterapii. Peeling nie powinien być również wykonywany wprost na otwarte rany, a także na świeże blizny, nadżerki oraz powierzchniowe otarcia skórne. Pod żadnym pozorem nie należy go również stosować u osób, które cierpią na zmiany nowotworowe skóry.
Reasumując, nowoczesna kosmetologia dysponuje szerokim zakresem narzędzi, dzięki którym można bezpiecznie oczyszczać skórę z pozostałości martwego naskórka. Zapraszamy do nas w celu dobrania i wykonania odpowiedniego zabiegu!