Kiedy udać się do endokrynologa?
Podstawą utrzymania organizmu w zdrowiu i dobrej kondycji są regularnie wykonywane badania profilaktyczne. Poza wizytami w gabinecie internisty, warto od czasu do czasu wybrać się do specjalisty. Zwłaszcza jeśli pojawiają się dolegliwości, wykraczające poza zakres leczenia przez lekarza pierwszego kontaktu.
W dzisiejszym wpisie kilka słów o tym kiedy warto wybrać się do endokrynologa i przy jakich problemach może nam pomóc lekarz tej specjalizacji. Z artykułu dowiesz się także co łączy endokrynologię z diabetologią i jakie leczenie możesz uzyskać w naszej przychodni.
Czym zajmuje się endokrynolog?
Słowo endokrynologia pochodzi od greckiego „endon” – wewnątrz, „krino” – wydzielać oraz „logos” – nauka. Najprościej mówiąc, endokrynologia jest dziedziną medycyny specjalizującą się w diagnostyce i leczeniu schorzeń związanych z procesem wydzielania narządów wewnętrznych. Endokrynologia zajmuje się także badaniem funkcji gruczołów naszego ciała, w tym: przysadki, nadnerczy, jajników, jąder czy trzustki oraz zaburzeniami w ich pracy.
Endokrynologia a diabetologia
Endokrynologia zajmuje się układem hormonalnym. Jego częścią jest m.in. trzustka, produkująca insulinę. Nieprawidłowości w jej pracy mogą prowadzić do zaburzeń glikemii oraz cukrzycy. Cukrzyca z kolei może być pierwszą manifestacją problemów hormonalnych i choroby endokrynologicznej. Dokonanie pełnej diagnostyki powinno więc przebiegać dwutorowo, w zakresie diabetologii i endokrynologii. Taki kompleksowy sposób leczenia zapewniamy naszym Pacjentom w przychodni High-Med.
Kiedy wybrać się do gabinetu endokrynologicznego?
Wskazaniem do konsultacji z lekarzem endokrynologiem mogą być niepokojące objawy i dolegliwości świadczące o zaburzonej pracy narządów wewnętrznych. Takimi objawami mogą być:
– nagła zmiana masy ciała (gwałtowny spadek lub przyrost),
– trądzik,
– przyrost owłosienia u kobiet,
– wzmożona potliwość,
– uderzenia gorąca,
– wypadanie włosów
– zaburzenia cyklu miesiączkowego,
– zmiany nastroju,
– nadpobudliwość.
W przypadku pojawienia się któregoś z wymienionych objawów warto udać się na konsultację endokrynologiczną, by zweryfikować czy gospodarka hormonalna działa prawidłowo.
Kto najczęściej pojawia się w gabinecie endokrynologa?
Do gabinetu endokrynologa zdecydowanie częściej chodzą kobiety. Przyczyną wizyt są często problemy z zajściem w ciążę czy dolegliwości związane z okresem menopauzy. To nie oznacza, że mężczyzn nie dotykają problemy związane z andropauzą. Po prostu temat męskiego pokwitania wciąż jest trochę tabu, ale mamy nadzieję, że to się zmieni.
Wizyta w gabinecie endokrynologa może być także konieczna w przypadku dorastającej młodzieży. Zwłaszcza w przypadku zaburzeń związanych z okresem dojrzewania jak zbyt wczesne dojrzewanie, problemy ze wzrostem czy proporcjami ciała.
Jakie badania zleca endokrynolog?
Podstawą diagnostyki są badania zlecane przez lekarza. Najczęściej jest to morfologia krwi, badanie poziomu TSH (stężenia tyreotropiny), badania ft3 i ft4 (poziom hormonów tarczycowych), poziomu witaminy D3 czy USG tarczycy. Zakres badań uzależniony jest od konkretnego przypadku.
Jakie choroby leczy endokrynolog?
W zakresie diagnostyki i leczenia endokrynologa znajduje się szereg schorzeń, o różnym podłożu m.in.:
– menopauza, andropauza, problemy w okresie dojrzewania,
– przerost sutków u mężczyzn (ginekomastia),
– niepłodność i problemy z utrzymaniem ciąży,
– choroby tarczycy (nadczynność, niedoczynność, Hashimoto),
– nadciśnienie o podłożu hormonalnym,
– nadczynność i niedoczynność przysadki mózgowej,
– łysienie oraz problemy z nadmiernym owłosieniem.
Endokrynolog w Warszawie
Jedną ze specjalizacji naszej przychodni jest diagnostyka i leczenie zaburzeń wydzielania narządów wewnętrznych. Pracujemy z najlepszymi specjalistami, o wieloletnim doświadczeniu i szerokiej wiedzy. Naszych Pacjentów zapraszamy na konsultacje do dr Elżbiety Karpińskiej-Gasztoł. Pani doktor posiada specjalizację z endokrynologii oraz diabetologii. Od wielu lat pracuje jako asystent w Klinice Endokrynologii CMKP w Warszawie, jest też członkiem Polskiego Towarzystwa Endokrynologii. Jest autorką i współautorką prac naukowych z zakresu insulinooporności, nadmiaru androgenów, zespołu policystycznych jajników oraz guzów neuroendokrynnych.
Pani doktor jest bardzo oddana swoim Pacjentom i do swoich obowiązków podchodzi z pełnym zaangażowaniem. Na konsultacje można umówić się:
mailowo: gabinet@high-med.pl,
telefonicznie: kom: 603 753 493, tel: +48 22 865 71 50
lub poprzez rejestrację online na naszej stronie.
Ile kosztuje wizyta u endokrynologa?
Szczegółowe informacje odnośnie cen znajdziesz w zakładce Cennik na naszej stronie.
Zapraszamy do kontaktu!
0 Comment