Terapia manualna twarzy, czyli facemodeling, to zabieg polegający na mechanicznym pobudzaniu tkanek głębokich rozmieszczonych w obrębie twarzy. Jego celem jest ujędrnienie skóry, wygładzenie zmarszczek, a co za tym idzie — ogólna poprawa wyglądu. W niniejszym wpisie opowiemy Wam nieco o tym zabiegu, gdyż sami możemy go dla Państwa wykonać. Zapraszamy do lektury!
Ogólnie od facemodelingu
Twarz to część ciała człowieka, która na ogół nie jest narażona na silne oddziaływania mechaniczne. Brak stymulacji zewnętrznej, a także ograniczona skuteczność ćwiczeń mimicznych, mogą doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu tkanek głębokich. Podstawowym zadaniem facemodelingu jest m.in. pobudzenie krążenia krwi i limfy, dzięki czemu tkanki twarzy są lepiej odżywione, a jej mięśnie i skóra właściwie wymodelowane.
Facemodeling to zabieg, który wykonuje się stosunkowo długo. Terapię manualną prowadzi się przez około 2 godziny. W jej trakcie twarz jest poddawana sekwencji ucisków, które modelują twarz, wygładzają zmarszczki, a także ujędrniają skórę m.in. poprzez udrożnienie układu krwionośnego i limfatycznego. Efekty przeprowadzenia zabiegu widać tuż po jego zakończeniu. Skóra staje się zdrowsza i delikatniejsza, a zmarszczki zostają częściowo wygładzone.
Rola terapii manualnej polega również na bezpośrednim pobudzaniu mięśni twarzy. Dzięki temu łatwiej rozluźnić obszary odpowiedzialne za powstawanie blokad mięśniowych oraz przykurczów powięzi. U osób, które decydują się na nią, możemy ograniczyć:
- charakterystyczne mrużenie oczu,
- zacisk szczęki lub żuchwy,
- pochylenie karku,
- garbienie się.
Jak przebiega zabieg facemodelingu?
Terapia manualna to zabieg oddziałujący na twarz w sposób holistyczny. Specjalista, który go wykonuje, wykorzystuje techniki powiązane np. z mioplastyką, ale też kapilaroterapią i interplastyką. Na koniec często przeprowadza się kinesiotaping, czyli zabieg polegający na oklejeniu twarzy taśmami, które pozwalają zachować przez dłuższy czas efekty masażu, a także w naturalny sposób pobudzają tkanki, naczynia krwionośne i włosowate oraz układ limfatyczny.
Facemodeling twarzy jest zabiegiem całkowicie naturalnym. W jego trakcie nie korzysta się z żadnych preparatów aktywnych chemicznie lub biologicznie. Jest on często porównywany z masażem Kibido, aczkolwiek różnice pomiędzy obydwoma rodzajami zabiegów są dość znaczne. Dla przykładu facemodeling twarzy jest zabiegiem o znacznie bardziej intensywnym charakterze. Co więcej, trwa on dłużej niż masaż Kibido.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania facemodelingu? Tak! Nie wolno go przeprowadzać np. u osób, które cierpią na aktywną fazę trądziku i u których występują różnego rodzaju ropnie i stany zapalne w jamie ustnej. Terapii manualnej nie przeprowadza się również u pacjentów, którzy cierpią na różne infekcje (w tym gorączkę), mają zrosty w obrębie tkanek i mięśni twarzy, a także są po zabiegach polegających na wstrzyknięciu botoksu.
Alternatywne sposoby wykonania masażu twarzy
- Płytka Gua Sha
Masaż twarzy przy pomocy płytki to precyzyjny zabieg, który wymaga odpowiednich umiejętności i doświadczenia. Za pomocą dłuższej krawędzi masuje się rozległe fragmenty twarzy. Z kolei krótsza krawędź jest wykorzystywana do masowania okolic oczu, ust i nosa. Zanim użyjemy płytki, Państwa cera zostanie odpowiednio oczyszczona i nawilżona za pomocą oleistych kosmetyków.
Zabieg płytką Gua Sha wykonuje się w określonej kolejności. Rozpoczyna go masaż rozległych partii twarzy, a kończy pobudzanie okolic oczu i nosa.
- Roller
Masaż z użyciem rollera wykonuje się podobnie jak w przypadku płytki. Warto dodać, że jest on delikatniejszy i pozwala łatwo zniwelować obrzęki, zwłaszcza jeśli przyrząd został uprzednio wyjęty z lodówki. Specjaliści wykorzystują najczęściej rollery z dwoma końcówkami, z których pierwsza jest przeznaczona do użycia na większych połaciach twarzy, a druga — na mniejszych.
- Bańki chińskie
Przeprowadzenie masażu z użyciem baniek chińskich wiąże się z ryzykiem poważnego uszkodzenia skóry. Nie jest on zalecany osobom, które wykazują tendencję do pękających naczynek. Istnieje bowiem ryzyko, że silne oddziaływania mechaniczne uszkodzą skórę i doprowadzą do powstania na jej powierzchni charakterystycznych krwiaków.
Czy można wykonać facemodeling w domu?
Choć w trakcie facemodelingu nie dochodzi do iniekcji lub innych, inwazyjnych zabiegów, to nie zaleca się jego przeprowadzenia w zaciszu własnego domu. Dlaczego?
- Terapię manualną można przeprowadzić wyłącznie u osób, które nie cierpią na ww. schorzenia i dolegliwości. Stan pacjenta musi zostać oceniony przez specjalistę, który sprawdzi, czy nie istnieją przeciwwskazania co do jego wykonania.
- Facemodeling przeprowadza się z wykorzystaniem różnych akcesoriów, np. baniek szklanych. Trzeba pamiętać, że ich stosowanie może być zbyt inwazyjne dla delikatnej skóry twarzy. Nie każdy ma doświadczenie w pracy z tymi akcesoriami.
- Narzędzia wykorzystywane do facemodelingu powinny być odpowiednio dobrane i zdezynfekowane. Sam zabieg jest przeprowadzany w warunkach maksymalnej higieny, tak aby w jego trakcie nie doprowadzić do przypadkowych reakcji dermatologicznych o charakterze zapalnym lub alergicznym.
Decydując się na wykonanie zabiegu u nas, mają Państwo pewność, że facemodeling został przeprowadzony z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa przez certyfikowanych specjalistów.
Dlaczego warto zdecydować się na facemodeling twarzy?
W przypadku takiego zabiegu, jak profesjonalnie wykonany facemodeling, efekty widać od razu. Dzięki niemu skóra staje się młodsza, lepiej ujędrniona, a także jest bardziej podatna na działanie preparatów regenerujących, odżywiających i spowalniających procesy starzenia. Poza tym, ta terapia manualna ma istotny wpływ na nasze samopoczucie i lepszy wygląd. Prawidłowo wykonany facemodeling sprawia, że skóra nie jest spięta, a sama twarz prezentuje się zdrowo.
Reasumując, facemodeling twarzy to rodzaj zabiegu, dzięki któremu możemy w przeciągu zaledwie kilku dni zyskać lepszy wygląd i samopoczucie. Czy warto? Naszym zdaniem tak!