Cellulit często jest przyczyną kompleksów. Dotyczy on ponad 80% kobiet powyżej 20 roku życia. Co warte uwagi, może również występować u panów, jednak takie zjawisko zdecydowanie należy do rzadkości. Zwykle pojawia się na ramionach, brzuchu lub udach. Może dotyczyć nie tylko osób mających nadwagę, ale również prawidłową masę ciała. Czym jest i jak pozbyć się cellulitu? Na to pytanie odpowiemy poniżej.
Czym jest cellulit?
Cellulit, nazywany inaczej lipodystrofią, powstaje z uwagi na nieodpowiednie rozmieszczenie i zbyt intensywne odkładanie się wody i tłuszczu pod skórą bez względu na masę ciała. Kumulacja ta sprawia, że na skórze można dostrzec widoczne zagłębienia oraz zgrubienia. Skórka pomarańczowa jest szczególnie dokuczliwa latem, kiedy jeansy chcemy zamienić na szorty.
Cellulit wodny – co to takiego?
Za powstanie cellulitu wodnego odpowiedzialne są przede wszystkim zmiany w gospodarce hormonalnej. Wpływa na niego również cykl menstruacyjny, wejście w menopauzę, schorzenia o podłożu hormonalnym czy używanie antykoncepcji doustnej. Cellulit wodny może być widoczny dopiero po ściśnięciu skóry.
Za powstanie tego rodzaju nieestetycznych zagłębień odpowiedzialna jest również zła dieta. Jeśli często jemy wysoko przetworzone produkty, bogate w sól, to cellulit wodny może się u nas nasilać.
Cellulit tłuszczowy – czym się różni od wodnego?
Cellulit tłuszczowy, nazywany również lipidowym, stanowi bardziej zaawansowaną formę skórki pomarańczowej. Co warte podkreślenia, często może być też rezultatem braku leczenia cellulitu wodnego. Jego częstsze występowanie obserwowane jest u osób prowadzących siedzący tryb życia i niedbających o właściwą dietę.
Cellulit tłuszczowy to nie tylko charakterystyczne zgrubienia, ale również wyczuwalne wgłębienia. Kiedy pojawiają się zmiany w strukturze tkanki tłuszczowej, a jej nadmierna ilość uciska naczynia krwionośne, występują zaburzenia krążenia. Jeśli zatem zaniedbamy cellulit tłuszczowy, może to w konsekwencji doprowadzić do miejscowych odczuć bólowych oraz niedokrwienia.
W jaki sposób pozbyć się cellulitu?
Masażery na cellulit
Jedną z najskuteczniejszych metod walki ze skórką pomarańczową są masażery na cellulit. Masuje się nimi miejsca dotknięte tym defektem minimum raz dziennie, np. podczas kąpieli, pod prysznicem czy tuż po nim. Wykonując masaż antycellulitowy rozpoczynamy od naprzemiennego prysznica – zimnego i ciepłego. Zmiana temperatury sprawia bowiem, iż krew lepiej krąży. Pod prysznicem specjalną gąbką albo rękawicą wykonujemy masaż mający pobudzić krążenie.
Masaż z pomocą bańki chińskiej
Aby zacząć masaż, trzeba przyssać bańkę do powierzchni skóry. W tym celu konieczne jest jej przystawienie do danej partii na ciele, np. pośladków czy ud, uciśnięcie dwoma kciukami jej wierzchołka i przyciśnięcie do ciała. Podciśnienie powstałe w bańce umożliwi przyssanie jej do skóry. Początkowo bańka do cellulitu może powodować ból, dlatego dobrze jest zacząć od najmniejszej, stopniowo zaś przechodząc do większych.
Masaż szczotką
Szczotkowanie miejsc występowania skórki pomarańczowej pozwoli na rozbicie tkanki tłuszczowej oraz jej równomierne rozłożenie. Dzięki temu cellulit stanie się mniej widoczny. Szczotka działa poza tym niczym peeling, usuwając martwy naskórek. Skóra staje się elastyczna, jędrna i gładka, a specjalne preparaty nałożone na nią po masażu szybciej się wchłaniają. Do takiego masażu najlepiej użyć szczotki wykonanej z naturalnego włosia, które nie uszkodzi naskórka.
Zabiegi na cellulit z zakresu medycyny estetycznej
Mezoterapia mikroigłowa
To technika polegająca na wprowadzeniu substancji aktywnych bezpośrednio do skóry, czego efektem jest poprawa jej wyglądu oraz zredukowanie cellulitu. Zabieg ten pobudza także mikrokrążenie, poprawia elastyczność skóry, zmniejsza stany zapalne i rozbija zgromadzoną tkankę tłuszczową.
Fala uderzeniowa
W tej metodzie wykorzystywane są fale dźwiękowe o dużej energii, które przedostają się przez skórę i działają na tkanki podskórne. Taka terapia może być pomocna w rozbijaniu zgromadzonych komórek tłuszczu i stymulowaniu krążenia krwi. W rezultacie otrzymujemy gładką skórę pozbawioną cellulitu.
Laser na cellulit
Liposukcja laserowa jest kolejnym skutecznym sposobem na pozbycie się skórki pomarańczowej. Największą jej zaletą jest szybkość przeprowadzenia zabiegu i niewielka inwazyjność. Ponadto jedna kuracja będzie wystarczająca, aby cieszyć się efektami przez długi czas. Jeśli więc marzymy o pożegnaniu cellulitu na stałe, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą i umówić na przeprowadzenie zabiegu liposukcji laserowej.
Kriolipoliza
Kriolipoliza jest przełomową metodą pozwalającą na pozbycie się cellulitu. Podczas tego zabiegu wykorzystywane jest kontrolowane chłodzenie po to, żeby usunąć nagromadzoną tkankę tłuszczową. Zimno nie uszkadza tkanek i komórek. Działa wyłącznie na komórki tłuszczu, prowadząc do stopniowej ich degradacji, a następnie do wydalenia z organizmu. Kriolipoliza może być stosowana w różnych obszarach ciała, gdzie występuje cellulit.
Jeśli mierzycie się z problemem cellulitu, zapraszamy na konsultacje i zabiegi do High-Med. Nasi specjaliści pomogą Wam pozbyć się tej uciążliwej przypadłości.