Czy wiecie, że w Polsce znajduje się aż 36 z 50 miast europejskich, które są najbardziej zanieczyszczone? Jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Codzienne alerty antysmogowe informują o tym jak bardzo dopuszczalne normy zostały przekroczone. Problem nasila się właśnie teraz – gdy zaczyna się w sezon grzewczy. Warto wiedzieć, że zanieczyszczone powietrze szkodzi nie tylko naszym płucom, ale ma też negatywny wpływ na naszą skórę.
Co to jest smog?
Pojęcie powstało z połączenia dwóch wyrazów: dym (smoke) i mgła (fog).
Smog jest zjawiskiem atmosferycznym. To mieszanina zanieczyszczeń, występujących na skutek działalności człowieka oraz zjawisk naturalnych – mgła, bezwietrzna pogoda. Smog tworzą zanieczyszczenia takie jak pyły, spaliny, gazy pochodzące z zakładów przemysłowych bądź gospodarstw domowych.
Zjawisko smogu może nasilać się w określonych okresach. Wpływ na to ma bezwietrzna pogoda i duża wilgotność powietrza. W Polsce mamy z nim do czynienia zwłaszcza w sezonie grzewczym.
Powstaje gdy do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne np. tlenek siarki, tlenek azotu, a także substancje stałe np. pyły zawieszone. Szkodliwe substancje przedostają się do płuc i mają ogromny wpływ na układ oddechowy. Długotrwała styczność ze smogiem może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego i zmian nowotworowych.
Jak smog wpływa na skórę?
Zawarte w smogu szkodliwe substancje ulegają rozpadowi, a produktami tego rozpadu są między innymi wolne rodniki. Gdy dotrą do skóry niszczą wszystko co spotkają na swojej drodze. Niszczą nie tylko zewnętrzną (rogową) warstwę skóry, ale ze względu na niewielkie rozmiary mogą także wnikać głębiej. W efekcie powodują stany zapalne, ubytki komórkowe, gorsze dotlenie i przesuszenie skóry.
Gorsze nawilżenie wiąże się z utratą elastyczności i jędrności. Eksperci nie mają wątpliwości – smog i inne zanieczyszczania pochodzące z powietrza znacząco przyspieszą proces starzenia się skóry, są przyczyną podrażnień i problemów z cerą. Smog ma i będzie mieć również wpływ na pojawianie się przebarwień czy reakcji kontaktowych. Wielu dermatologów już teraz zwraca uwagę, że smog może powodować nowotwory skóry.
Dlatego ochrona skóry przed smogiem jest jednym z największych wyzwań przed którym staje współczesna kosmetologia i medycyna. i przesuszenie. Według ekspertów już wkrótce kosmetyki antysmogowe będą tak samo powszechne jak preparaty przeciwsłoneczne.
Jak skutecznie chronić się przed smogiem?
Najlepszym rozwiązaniem jest możliwe unikanie częstego kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. Idealną sytuacją jest zmiana miejsca zamieszkania. Jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego warto przynajmniej unikać spacerów i aktywności fizycznej, gdy normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone.
Fajnym rozwiązaniem jest również instalacja urządzenia oczyszczającego w domu lub mieszkaniu.
To co może nam pomóc w walce ze smogiem to właściwa dieta, bogata w czynniki antyoksydacyjne. Na pewno nie zaszkodzi również picie dużej ilości wody i odpowiednia ilość snu. Im skóra jest bardziej wypoczęta, lepiej nawilżona tym skuteczniej może się bronić przed negatywnym działaniami z zewnątrz.
Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Dlatego warto sięgać po kosmetyki, które będą stanowić skuteczną tarczę antysmogową.
Jak działają kosmetyki antysmogowe?
Nie zawsze możemy pozwolić sobie na to, żeby zmienić otoczenie i przeprowadzić się w miejsce, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest mniejsze. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Dzięki niej można skutecznie chronić skórę przed negatywnym działaniem smogu i innych zanieczyszczeń.
Skład kosmetyków antysmogowych zapobiegają przyleganiu do skóry szkodliwych substancji, zanieczyszczeń i pyłów unoszących się w powietrzu.
Ważnymi składnikami kosmetyków antysmogowych, są antyoksydanty. Nie tylko tworzą na skórze ochronną barierę lipidową, ale także skutecznie opóźniają procesy starzenia.