Kochamy słońce i z utęsknieniem czekamy na pierwsze letnie miesiące. Z ochotą zrzucamy wtedy ciepłe ubrania, wystawiamy odsłonięte ciało i łapiemy każde promienie letniego słonka. Nie da się ukryć, że słońce jest naszym sprzymierzeńcem – wzmacnia nasz system odpornościowy, odpowiada za wydzielanie endorfin czyli hormonów szczęścia, poprawia samopoczucie. Muśnięta słońcem skóra wygląda zdrowo i pięknie.
Jednak nieumiejętne korzystanie ze słońca może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zbyt długa ekspozycja na słońce i brak właściwej ochrony to ryzyko poparzeń, przebarwień na skórze oraz poważnych chorób skóry jak chociażby czerniak.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że promienie słonecznie przyspieszają procesy starzenia. Mówimy wtedy o zjawisku fotostarzenia – czyli właśnie przedwczesnego starzenia się skóry, któremu towarzyszą inne objawy jak np. zaburzenia pigmentacji, przesuszenie skóry, rumień czy rogowacenie posłoneczne.
Zdjęcie poniżej przedstawia mężczyznę – Billa McElligota, który pracował jako kierowca ciężarówki i nie używał filtrów słonecznych. Zgadnijcie, która strona jego twarzy była wystawiona na działanie słońca, a która schowana w cieniu?
źródło: i.huffpost.com
Czy to znaczy, że w ogóle nie możemy korzystać ze słońca? Nie, chodzi o to by robić to mądrze.
3 zasady mądrego korzystania ze słońca
Po pierwsze unikajmy ekspozycji wtedy gdy promieniowanie jest najsilniejsze, czyli w godzinach 12:00-15:00.
Po drugie – stosujmy właściwą ochronę przeciwsłoneczną. Wybór wysokości filtra powinien być uzależniony od fototypu skóry – im jaśniejsza tym wyższej ochrony potrzebuje. Najwyższe, dostępne filtry to te 50+ – zapewniają maksymalną ochronę przed poparzeniami słonecznymi i zapobiegają reakcjom nietolerancji na słońce.
Po trzecie – smarujemy się nie tylko podczas opalania na plaży czy podczas wakacji, ale codziennie, w okresie od kwietnia do września.
Jaki krem wybrać?
Najlepiej taki, który będzie wodo i piaskoodporny – wtedy świetnie sprawdzi się podczas wakacyjnego wyjazdu, a jego równomierne rozprowadzenie nie będzie problemem.
Wybierając krem zwróć uwagę na to by oprócz oznaczenia SPF (Sun Protect Factor), które chroni wyłącznie przed promieniowaniem UVB, zawierał również informację o ochronie przed promieniowaniem UVA. To bardzo ważne, ponieważ promieniowanie UVA występuje przez cały rok, w takim samym natężeniu – a, więc również w pochmurne dni. Przenika również przez szyby w takim samym stopniu wpływając na stan naszej skóry jak promieniowanie UVB.
Warto wybrać preparat, który będziemy mogli stosować podczas codziennej pielęgnacji i który oprócz ochrony przed słońcem odpowiednio zadba o naszą skórę.
Właściwą ochronę przeciwsłoneczną znajdziesz w naszym sklepie w zakładce Ochrona przeciwsłoneczna.