Urządzenie ENERGIST ULTRA VPL stanowi najnowszą generację w dziedzinie wykorzystania światła pulsacyjnego do trwałego usuwania owłosienia i odmładzania skóry, leczenia zmian naczyniowych, trądziku różowatego i aktywnego trądziku młodzieńczego. VPL Energist Ultra – skuteczny w naprawie defektów skóry (rumień, rozszerzone naczynka, trądzik, blizny potrądzikowe, przebarwienia) oraz w długofalowym programie regeneracji i pielęgnacji skóry (anti-aging).
IPL – (Intense Pulse Light) – intensywne światło pulsujące to metodą znana od kilku lat pozwalająca uzyskiwać efekty podobne do laserów, ale z szerszym obszarem zastosowań. Podobnie jak lasery w skórze wywołuje zjawisko β-selektywnej termolizy. Od laserów różni się tym, że lampa emituje fale o różnych długościach, a stosowane filtry „wycinają” z widma określony ściśle zakres fal do konkretnych zastosowań. VPL™ (Variable Pulsed Light) jest opatentowaną odmianą IPL polegającą na tym, że w czasie jednego widocznego błysku generowanych jest szereg szybkich i drobnych błysków.
Urządzenie Energist Ultra™ pozwala regulować zarówno ich ilość jak i odstępy oraz czas trwania poszczególnych mikrobłysków. Takie postępowanie pozwala na skuteczne działanie z ograniczeniem podgrzewania sąsiednich tkanek, co czyni metodę prawie bezbolesną i bardziej efektywną. Pozwala to na użycie większych gęstości energii i tym samym większą skuteczność niż tradycyjny IPL. Jednocześnie daje szersze możliwości wykonywania zabiegów w tym depilacji u osób z jasnymi włosami, z różną strukturą włosa i z ciemnym fototypem skóry. VPL można stosować u pacjentów z I-V fototypem skóry wg Fitzpatrica, a więc nawet z bardzo ciemną karnacją.
- Wskazania do terapii VPL
- trwała redukcja owłosienia na twarzy i ciele
- fotoodmładzanie skóry – redukcja oznak starzenia i uszkodzenia słoneczne
- zamykania naczynek i czerwonych plam naczyniowych, rumień twarzy
- usuwania przebarwień
- leczenia trądziku różowatego
- leczenie trądziku młodzieńczego
- Wskazania do fotoodmładzania
- teleangiektazje
- rumień
- posłoneczne zmiany pigmentowe
- piegi
- przebarwienia potrądzikowe
- płytkie zmarszczki
- zmiany sprężystości skóry
- rozszerzone pory
- zmarszczki niezbyt głębokie
- niejednorodny koloryt skóry
- Przeciwwskazania do zabiegów VPL
- ciąża
- intensywna opalenizna (minimum 3 tygodnie przerwy przed zabiegiem)
- stosowanie samoopalaczy
- kremy z retinolem;
- leki i zioła światłouczulające;
- B-karoten;
- niewyrównana cukrzyca
- bielactwo
- aktywna infekcja w miejscu wykonywania zabiegu
- skłonności do bliznowacenia;
- aspiryna (1 tydzień przed zabiegiem)
- Przygotowanie do zabiegów
- najczęściej nie wymaga specjalnego przygotowania
- o ile możliwe konieczne jest odstawienie leków przeciwkrzepliwych – aspiryny na 2 tygodnie przed zabiegiem
- usunięcie makijażu i kremów z twarzy przed zabiegiem
- nie opalać się (słońce, solarium) co najmniej 3 tygodnie przed zabiegiem,
- włosy w okolicy zabiegu należy zgolić bezpośrednio przed zabiegiem (nie wcześniej i nie używać depilatorów chemicznych)
- odpowiednio nawilżyć skórę przed zabiegiem (suplementy diety, picie wody) zwłaszcza przy dużych powierzchniach,
- nie pić alkoholu w dniu wykonywania zabiegu (alkohol wpływa niekorzystnie na przebieg terapii VPL przy zmianach naczyniowych),
- kremy z retinolem – przestać używać na 1 miesiąc przed zabiegiem
Wykonanie zabiegu:
Zabieg wykonuje się przy pomocy głowicy o powierzchni 5 cm kw. co pozwala na bardzo szybkie wykonanie zabiegu nawet na dużych powierzchniach jak plecy czy uda. Błyski w czasie zabiegu są nieprzyjemne choć nie stanowią zagrożenia, dlatego stosowane są okulary ochronne, a dodatkowo zaleca się zamknięcie oczu. W czasie zabiegu może być odczuwalne delikatne pieczenie, nie jest wymagane jednak stosowania leków znieczulających poza osobami nadwrażliwymi przy stosowaniu na dużych powierzchniach skóry. Przy rozległych depilacjach i dłuższym czasie zabiegu korzystne jest uzupełnianie płynów – woda mineralna. Bezpośrednio po zabiegu stosujemy krótkotrwale okład z lodu dla skrócenia czasu odczynu zapalnego, dla osób bardzo wrażliwych, zwłaszcza na szyi, proponujemy maskę algową. Każda skóra w sposób indywidualny reaguje na fotoodmładzanie VPL. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić rumień, delikatny obrzęk, swędzenie, pieczenie, suchość skóry, a zmiany te bardzo szybko ustępują, zwykle w ciągu kilku godzin, rzadko w ciągu kilkunastu godzin czy kliku dni.
- Postępowanie po zabiegu
- w kolejnych dniach zaleca się stosowanie kremów łagodzących na przykład Bephanten zwykle 1-2 dni
- nie stosować kosmetyków w okolicach podrażnionych i zaczerwienionych poza specjalnie przeznaczonymi dermokosmetykami – do czasu ustąpienia objawów
- chronić przed słońcem przez stosowanie filtrów faktorem >50
- unikać zabiegów, gdzie dochodzi do rozszerzenia naczyń – sauna, kosmetyczne zabiegi rozgrzewające, zabiegi na ciało podnoszące temperaturę (w miejscu zabiegu)
- w przypadku innych objawów kontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg
- Częstotliwość zabiegów
Dla najlepszego efektu zabiegi najlepiej wykonywać w serii
- Depilacja – 4-6 zabiegów co 3-4 tygodnie,
- Fotoodmładzanie – 4-5 zabiegów co 3-4 tygodnie,
w celu podtrzymania efektów 2 x w roku powtórzenie zabiegów - Zamykanie naczyniek – 3-5 zabiegów co 3-4 tygodnie
- Usuwanie przebarwień – 4-5 zabiegów co 3-4 tygodnie